Jesteś tutaj:

Wieczory w bibliotece Nasfeterów. Literatura współczesna: lokalność i świat

2128
Projekt "Wieczory w Bibliotece im. Nasfeterów. Literatura współczesna: lokalność i świat" polega na spotkaniach wołomińskiej publiczności z autorami i autorkami książek powstałych w ostatnich latach, podczas których rozmawiamy o literaturze, świecie i lokalności. W przygotowanie i podsumowanie wydarzeń włączona jest lokalna prasa i młodzież szkolna. Spotkania są zachętą do kontaktu z twórcami literatury w lekturze i na żywo, a także okazją do stworzenia pola do wymiany myśli oraz wzmocnienia lokalnej wspólnoty czytających (ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży ze szkół ponadpodstawowych). Rozmowy z pisarzami prowadzi Anna Łazar. Chcemy budować perspektywę, w której zarówno historia, jak i teraźniejszość naszego miasta są skomunikowane z szerszymi procesami w kraju i na świecie.
Spotkanie z Pawłem Pieniążkiem, autorem książki „Po Kalifacie. Nowa wojna w Syrii”

Pierwszym gościem wieczorów literackich był Paweł Pieniążek, młody reporter i dziennikarz, który przedstawia aktualne konflikty m.in. w Ukrainie, Afganistanie, Iraku i Syrii, gdzie ścierają się interesy różnych państw. W jego tekstach poruszająca jest umiejętność zebrania wielu perspektyw. Unika heroizowania, empatycznie pokazuje losy zwykłych ludzi, kobiet i mężczyzn w trakcie kryzysu, umie też pokazać historię regionu odbitą w losach rodzin.
Podstawą jego książek jest osobisty dłuższy pobyt w miejscach, o których pisze i budowanie wiedzy w rozmowach nie tylko z ekspertami, ale też z mieszkańcami, geopolityka nabiera w nich ludzkiego oblicza.
Paweł Pieniążek ujawnia swoje motywacje, wybory i uczuciach, na przykład strach. Za swoją pracę nominowany był do nagród MediaTory, a także do Nagrody im. Beaty Pawlak i Nagrody „Ambasador Nowej Europy”. Stypendysta Poynter Fellowship in Journalism na Yale University. Napisał też książki „Wojna, która nas zmieniła” i „Pozdrowienia z Noworosji” o wydarzeniach ostatnich lat w Ukrainie.
„Po Kalifacie. Nowa wojna w Syrii” powstała po jego dziewięciomiesięcznym pobycie w Syrii. Dowiadujemy się z niej o siłach militarnych działających w regionie degradowanym przez wojnę od 2011 roku i życiu codziennym, które toczy się też w sytuacji zagrożenia. W pamięci mieszkańców naszego miasta do tej pory żywo odbijają się wydarzenia wojny sprzed ponad 100, a potem 70 lat, czy uda nam się porozmawiać ze zrozumieniem o ludziach na odległych wojnach? Książka jest też dobrym przykładem współczesnego reportażu, w którym widoczne są wiedza, emocje i kilka trafnych prognoz.










Spotkanie  Ziemowitem Szczerkiem, autorem książki "Via Carpatia.Podróże po Węgrzech i Basenie Karpackim


29 stycznia (we środę) 2020 roku odbyło się spotkanie z Ziemowitem Szczerkiem autorem książki „Via Carpatia. Podróże po Węgrzech i Basenie Karpackim”, opisującej z humorem podróż przez współczesne Węgry.
Ziemowit Szczerek relacjonuje przeczytane teksty, swoje myśli, rozmowy z lokalnymi polityczkami i politykami oraz ludźmi spotkanymi przypadkowo. Pije z nimi różne napoje i snuje opowieść o mijanych krajobrazach, przyglądając się, jak wielkie koncepcje i historyczne sentymenty mają się w praktyce. Towarzyszy mu muzyka z regionu. Na podstawie „Vii Carpatii” można stworzyć oryginalną playlistę. Reportaże Szczerka to uczta barwnej polszczyzny.
Amatorki i amatorzy jego twórczości mówią, że demontuje stereotypy o ludach zamieszkujących Europę Środkowo-Wschodnią, przeciwniczki i przeciwnicy, że je pogłębia. Z pewnością tropi przesądy i kalki kulturowe funkcjonujące na trasie jego podróży, a co ważne - widzi je też u siebie dokonując nieustannej wiwisekcji swojego pojmowania świata. Nie można mu odmówić potoczystego języka i ogromnej sprawności w dziedzinie literackiego reportażu gonzo. Pochodzi z Radomia (a to prawie jak Wołomin).
Autor książek Siódemka, Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian, Rzeczpospolita zwycięska. Alternatywna historia Polski, Tatuaż z tryzubem, Międzymorze. Podróże przez prawdziwą i wyobrażoną Europę Środkową, Siwy dym albo pięć cywilizowanych plemion. Laureat Paszportu „Polityki”, nominowany do Nagrody MediaTory i Nagrody im. Beaty Pawlak oraz dwukrotnie do Nagrody Literackiej Nike i Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus”.