Jesteś tutaj:

Kino myśli - spotkania z twórczością Janusza Nasfetera

2426
Misją naszej biblioteki jest popularyzowanie spuścizny filmowej rodziny Nasfeterów, pod tym względem jesteśmy jedynym ośrodkiem w kraju, który w takim stopniu na wielu płaszczyznach (wystawy, działania animacyjne, pokazy filmowe) prowadzi działania pielęgnujące pamięć o tych zasłużonych dla polskiej kinematografii filmowcach: Stefanie i Januszu Nasfeterze. Janusz Nasfeter jest nam bliski, ponieważ był spokrewniony z patronem naszej biblioteki i często bywał przed wojną w wołomińskim majątku stryja oraz w kinie „Oaza”, które mieściło się w budynku naszej biblioteki. Jesteśmy dumni, że to właśnie tu narodziła się jego filmowa pasja, która wpłynęła na wybór zawodu reżysera. W roku 2020 w związku z setną rocznicą urodzin Janusza Nasfetera (ur.15.08.1920) chcielibyśmy przypomnieć mieszkańcom reżysera, który osiągnął mistrzostwo w filmach opowiadających o problemach dzieci i młodzieży. W partnerstwie z Wytwórnią Filmów Fabularnych i Dokumentalnych w Warszawie oraz portalem WWl24 oraz realizujemy film dokumentalny o Januszu Nasfeterze w reżyserii Aurelii Sobczak. Udział w naszym przedsięwzięciu wzięli m.in. aktorzy: Tadeusz Wiśniewski, Filip Łobodziński, Henryk Gołębiewski), filmoznawcy: Beata Zaborek – kierownik działu programowego Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego, Paweł Jaskulski – autor pracy doktorskiej o twórczości Janusza Nasfetera oraz wnuczka reżysera Agnieszka Czarnecka i bratanek Andrzej Nasfeter.
"Zbrodniarz i Panna" - pokaz filmu wraz z prelekcją Pawła Jaskulskiego "Pierwszy trup Janusza Nasfetera"

W sobotę 22 lutego o godz.17.00 w naszej bibliotece odbył się pokaz filmu kryminalnego Janusza Nasfetera "Zbrodniarz i panna", w którym w rolach głównych wystąpili znakomici aktorzy: Zbigniew Cybulski i Ewa Krzyżewska. Podobnie jak wcześniej w „Popiele i diamencie” Wajdy tutaj też zagrali romansującą parę. Przystojny oficer milicji i skromna kasjerka z prowincji prowadzą śledztwo w sprawie morderstwa rabunkowego. W tle mamy nadmorski kurort, luksusowy hotel i zamożne towarzystwo, wśród którego może przebywać groźny bandyta. Trzymający w napięciu thriller nakręcony został według scenariusza Joe Alexa - Macieja Słomczyńskiego, twórcy powieści kryminalnych, głównego scenarzysty teatru sensacji "Kobra" - jednego z największych przebojów w historii polskiej telewizji. Autorem zdjęć do „Zbrodniarza” jest Jerzy Lipman, znakomity operator polskiej szkoły filmowej, który współpracował m.in. z Andrzejem Wajdą, Wojciechem Hasem, Aleksandrem Fordem i Romanem Polańskim. Na uwagę zasługuje również ścieżka dźwiękowa Krzysztofa Komedy, wybitnego jazzmana i autora muzyki filmowej.
Projekcji towarzyszył wykład filmoznawcy Pawła Jaskulskiego pt. "Pierwszy trup Janusza Nasfetera". Uroczystość uświetniła obecność Agnieszki Czarneckiej, wnuczki reżysera.





"Motyle" i "Polskie love story"

Z okazji setnej rocznicy urodzin Janusza Nasfetera zorganizowaliśmy projekcję filmu „Motyle”, jednego z najwybitniejszych obrazów reżysera. Jest to poetycka opowieść o wakacyjnej miłości nastolatków. Pierwsze złudzenia i rozczarowania, zazdrość i tajemnica, konflikty z pogranicza świata dziecięcego i świata dorosłych. Przed seansem prelekcję pt. „Polskie love story” wygłosił filmoznawca Paweł Jaskulski.
Patronat nad wydarzeniem objęła Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny.
Pokaz odbył się w sobotę 29 sierpnia o godz.19.30 w Kinie Kultura w Wołominie. Odwiedzili nas: Agnieszka Czarnecka, wnuczka Janusza Nasfetera, Andrzej Nasfeter, bratanek reżysera oraz Tadeusz Wiśniewski, odtwórca jednej z głównych ról w filmie "Mój stary" (grał u boku Adolfa Dymszy).