Jesteś tutaj:

Cyprian Norwid

3795

21.08.2021
W Pałacu w Dębinkach, odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Moja droga do Norwida”.
Wydarzenie zorganizowane zostało z okazji 200. rocznicy urodzin Cyprian Norwida  w ramach projektu „Ziemia Norwida wczoraj i dziś” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Organizatorem wydarzenia jest Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie oraz Fundacja Museion Norwid. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objął Adam Lubiak - Starosta Wołomiński.
Podczas spotkania zatytułowanego „Z norwidologiem Juliuszem Wiktorem Gomulickim prywatnie”, gościliśmy Pana Romana Nowoszewskiego, polskiego regionalistę i działacza społecznego, autora wielu książek, z wykształcenia polonistę, którego z Juliuszem Wiktorem Gomulickim łączyła wieloletnia znajomość. Rozmowę poprowadził znany norwidolog pan profesor Tomasz Korpysz, norwidolog, wykładowca na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, kierownik Pracowni Słownika Języka Cypriana Norwida, autor i współautor wielu książek o twórczości Cypriana Norwida.
Po spotkaniu odbył się koncert w wykonaniu młodych artystów z gminy Zabrodzie pt. "Muzyczne tête-à-tête". Podczas występów młodzież zaprezentowała znane utwory muzyczne.
Już wkrótce  na profilu Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie opublikujemy nagranie z tego wydarzenia.
Dziękujemy Panu Romanowi Nowoszewskiemu za wystąpienie, Panu profesorowi za poprowadzenie rozmowy i młodzieży za piękny muzyczny występ oraz wszystkim zaangażowanym w organizację spotkania. 

 


21.08.2021
 
Zapraszamy do Pałacu w Dębinkach, ul. Pałacowa 7, gmina Zabrodzie, na kolejne spotkanie z cyklu "Moja droga do Norwida" w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin Cypriana Norwida,
pt. "Z norwidologiem Juliuszem Wiktorem Gomulickim prywatnie". Spotkanie z Romanem Nowoszewskim polskim regionalistą i działaczem społecznym z wykształcenia polonistą, którego z Juliuszem Wiktorem Gomulickim łączyła wieloletnia znajomość. Rozmowę poprowadzi Tomasz Korpysz.
Po spotkaniu o godzinie 17.00 "Muzyczne tête-à-tête" w wykonaniu młodych artystów gminy Zabrodzie.
Zapraszamy!
Wstęp wolny

16.07.2021

 

W ramach obchodów 200. rocznicy urodzin Cypriana Norwida i projektu "Ziemia Norwida wczoraj i dziś",
Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie zaprasza na spotkanie z prof. Grażyną Halkiewicz-Sojak
pt. "Tadeusz Różewicz - 'To co zostało z nienapisanej książki o Norwidzie' " prowadzący dr Karol Samsel, a następnie spektakl muzyczno-dramatyczny pt. "Sufit i podłoga" w reżyserii dr Anny Kękuś.
Wydarzenie odbędzie się w Pałacu w Dębinkach, ul. Pałacowa 7, Gmina Zabrodzie, dnia 24 lipca 2021 o g.16.00.

prof. Grażyna Halkiewicz-Sojak
Profesor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zaangażowana w przygotowanie edycji Dzieł Cypriana Norwida.
Uczestniczka prac komitetu redakcyjnego rocznika "Studia Norwidiana".

dr Karol Samsel
Doktor, historyk literatury, poeta, filozof. Adiunkt w Instytucie Literatury Polskiej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Współredaktor wielu prac dotyczących Cypriana Norwida. Przez kilka lat prezes Warszawskiego Koła Norwidologicznego. Redaktor działu esejów i szkiców w kwartalniku literacko-kulturalnym "eleWator". Publikował teksty m.in. w czasopiśmie "Studia Norwidiana".

dr Anna Kękuś
Doktor, reżyser, aktorka, autorka sztuk, absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie. Laureatka nagród i stypendiów. Jurorka Ogólnopolskiego Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Europejskiej. Autorka publikacji na temat polskiego teatru i filmu.

Przedstawienie o strukturze dramatyczno-muzycznej - „Sufit i podłoga” - stanowi fuzję aktorstwa i wokalu, eksponowanych w sposób równoważny. Poezja i proza Tadeusza Różewicza, czy Cypriana Norwida, buduje warstwę literacką dzieła, choć nie sytuuje go w kategorii impresji poetyckich. Ujęcie scenariusza w dramaturgię poprzez sylwetkę bohatera, precyzję przebiegu akcji, tworzy historię z życia… Zmultiplikowanie postaci następuje w przekazie wokalno-aktorskim. Dwóch artystów kreuje wielowymiarowość świata protagonisty, jego alter ego, emocje, odczucia. Warsztat wokalny i aktorski wykonawców, kontrują liryzm całości nie pozbawiając jej sfery szczególnego nastroju, niezwykłej siły oddziaływania. W przedstawieniu udział biorą – znany, m. in. widowni telewizyjnej, doskonały wokalista jazzowo-rozrywkowy, musicalowy – Marcin Jajkiewicz oraz Igor Obłoza, absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej, aktor teatralny i filmowy. Reżyseria - Anna Kękuś, doktor sztuki teatralnej w dziedzinie reżyserii. Scenariusz – Anna Lenartowicz, Anna Kękuś.

Zapraszamy!
Wstęp wolny

28.06.2021

Muzeum Norwida w Dębinkach coraz bliżej.
Właśnie zakończyło się w Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu spotkanie dot. utworzenia w Pałacu w Dębinkach Muzeum Cypriana Norwida.
W spotkaniu, które zostało zorganizowane z inicjatywy Adam Lubiak - Starosta Wołomiński i przy współpracy z Wojewodą Mazowieckim Konstanty Radziwiłł wzięli udział Wicepremier, Minister Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu Profesor Piotr Gliński, Jarosław Sellin Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Przewodniczący Rady Powiat Wyszkowski Waldemar Sobczak oraz Wójt Gmina Zabrodzie Krzysztof Jezierski.
Wszyscy uczestnicy spotkania wyrazili wolę współpracy przy powołaniu w jak najszybszym terminie instytucji kultury i utworzenie Muzeum Norwida w Dębinkach na terenie zabytkowego kompleksu pałacowo-parkowego. Historia Pałacu w Dębinkach gm. Zabrodzie, Powiat Wyszkowski nierozerwalnie związana jest z postacią poety Cypriana Kamila Norwida, którego 200. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku.
29 maja przedstawiciele samorządów związanych z postacią Norwida oraz Wojewoda Konstanty Radziwiłł, podpisali deklarację poparcia dla inicjatywy utworzenia Muzeum Cypriana Norwida w Pałacu w Dębinkach, będącym pierwszym muzeum poświęconym tematyce dzieł i utworów Norwida. Norwid w swym wierszu „Wspomnienie wioski” pisze o Dębinkach, w których wraz ze swoją rodziną spędzał czas w dzieciństwie po śmierci matki. Pałac w Dębinkach stanowił własność opiekuna poety – Ksawerego Dybowskiego.
Starosta wspólnie z samorządowcami przekazali również Panu Wicepremierowi zaproszenie do wspólnego świętowania 200. urodzin Norwida, które przypadają w dniu 24 września. Będziemy Państwa na bieżąco informowali na temat tych uroczystości.
Źródło: Powiat Wołomiński. 


 "Plastyczny Świat Norwida" - w 200. rocznicę urodzin, Dębinki, Gmina Zabrodzie, Powiat Wyszkowski 




26.06.2021

Do kraju tego, gdzie kruszynę chleba
Podnoszą z ziemi przez uszanowanie
Dla darów Nieba....
                      Tęskno mi, Panie...

Do kraju tego, gdzie winą jest dużą
Popsować gniazdo na gruszy bocianie,
Bo wszystkim służą...
                      Tęskno mi, Panie...

Te słowa wiersza Cypriana Norwida pt. "Moja piosnka", można było usłyszeć podczas uroczystości, która odbyła się w sobotę 26 czerwca, upamiętniającej zawarcie sakramentu małżeństwa w 1818 roku, pomiędzy Ludwiką Zdzieborską a Janem Norwidem, rodzicami Cypriana Norwida. Młodzież wystąpiła w tradycyjnych polskich strojach szlacheckich. Uroczystości zostały rozpoczęte Mszą Świętą pod przewodnictwem JE Bp. Romualda Kamińskiego, który podkreślił wielki talent Cypriana Norwida i znaczenie jego twórczości. Po Mszy Świętej można było wysłuchać recytacji poezji Cypriana Norwida. Następnie odbył się koncert w wykonaniu Piotr Kajetan Matczuk. Następnie młodzież zaprezentowała tradycyjne tańce - Kujawiaka i Poloneza, po czym nastąpił przejazd korowodu do Szkoła Podstawowa im. Rzeczpospolitej Norwidowskiej.

W Szkole odbyło się uroczyste poświęcenie i otwarcie sali teatralnej. Przecięcia wstęgi dokonał Bp Romuald Kamiński, Adam Lubiak Starosta Wołomiński, Piotr Orzechowski Wójt Gminy Strachówka, Hanna Skrzypczak Naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego w Wołominie, Dyrektor Szkoły Grażyna Kapaon oraz uczennica szkoły. Młodzież zaprezentowała na scenie spektakl zrękowin i zawarcia małżeństwa rodziców Cypriana Norwida.

W uroczystości uczestniczyli także Piotr Borczyński Wicestarosta Wołomiński, Adam Pietrzak Przewodniczący Rady Powiatu Wołomińskiego, Katarzyna Lubiak dyrektor Biura Wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, radna Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Konrad Rytel radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego, Radosław Korzeniewski Wójt Gminy Dąbrówka, Krzysztof Jezierski Wójt Gmina Zabrodzie, Robert Gołaszewski Burmistrz Łochowa, Joanna Hołubicka Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie, Anna Maniecka Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Dąbrówce. Dyrekcja szkoły zadbała o każdy szczegół wydarzenia. Uczniowie szkoły, grono pedagogiczne, licznie przybyli goście byli uczestnikami pięknego wydarzenia.

Dziękujemy Dyrekcji Szkoły, Nauczycielom, dzieci i młodzieży która pielęgnuje piękno polskiej tradycji.

 

23.06.2021r., w Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie, miał miejsce wyjątkowy wernisaż plakatów inspirowanych twórczością Cypriana Norwida wykonanych przez uczniów z Zespół Szkół Ekonomicznych w Wołominie. W wernisażu udział wzięli młodzi twórcy oraz ich rodzice. Gościliśmy także nauczycieli z ZSE. Pani Joanna Hołubicka Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie, skierowała słowo do młodzieży i przybyłych gości, podziękowała także Pani Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wołominie Bożenie Czapkiewicz. Dziękujemy Pani Elżbiecie Lewkowicz nauczycielce z ZSE, za zaangażowanie w przygotowanie młodzieży do warsztatów plastycznych oraz Pani Grażynie Krzyżak-Krzyżanowskiej za wprowadzenie do poezji Cypriana Norwida podczas wernisażu. Wysoką jakość wykonania plakatów podkreślili także obecni na wydarzeniu Piotr Borczyński Wicestarosta Wołomiński oraz Pani Hanna Skrzypczak Naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego w Wołominie. Prace młodych artystów z Powiatu Wołomińskiego ukazały wielkie talenty jakie drzemią w młodzieży.
Wystawa odbyła się pod patronatem honorowym Adama Lubiaka Starosty Wołomińskiego. Prace prezentowane na wystawie powstały w ramach projektu "Ziemia Norwida wczoraj i dziś" dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, program "Partnerstwo dla książki".

18.06.2021r., w Gminnym Centrum Kultury w Dąbrówce, Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wołominie im. Heleny i Stefana Nasfeterów, zorganizowała w ramach cyklu "Moja droga do Norwida" spotkanie z aktorem Karolem Stępkowskim, na temat "Młodość z Norwidem i Hanuszkiewiczem". Spotkanie poprowadziła Anna Kękuś. Rozmowę poprzedziła projekcja spektaklu "Norwid" w reżyserii Adama Hanuszkiewicza. Słowo wstępne wygłosiła Joanna Hołubicka Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wołominie im. Heleny i Stefana Nasfeterów. W spotkaniu uczestniczyła także Agnieszka Adam Skarbnik Powiatu Wołomińskiego, Agnieszka Gryglas Przewodnicząca Rady Gminy Dąbrówka, Anna Maniecka - Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Dąbrówce.
Partnerzy wydarzenia to Fundacja Museion Norwid oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Dąbrówce. Patronat honorowy objęli Konstanty Radziwiłł Wojewoda Mazowiecki, Adam Lubiak - Starosta Wołomiński, Radosław Korzeniewski Wójt Gminy Dąbrówka, Agnieszka Gryglas Przewodnicząca Rady Gminy Dąbrówka. Projekt "Ziemia Norwida wczoraj i dziś" dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 


18.06.2021r., w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wołominie im. Heleny i Stefana Nasfeterów gościliśmy młodzież z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wołominie, którą zaprosiliśmy do zaprojektowania plakatu o wybitnym reżyserze Januszu Nasfeterze, bratanku Stefana Nasfetera. Młodzież przybyła do nas wraz z nauczycielką Panią Elżbietą Lewkowicz. Wprowadzenie do twórczości Janusza Nasfetera i tworzenia plakatu poprowadziła Pani Grażyna Krzyżak-Krzyżanowska. Przedstawione projekty zostaną zaprezentowane podczas premiery filmu o twórczości Janusza Nasfetera, planowanej na sierpień. 


12.06.2021r., w Pałacu w Chrzęsnem odbył się wernisaż wystawy "Słowem własnym o sobie - Pamięci Cypriana Norwida". Inicjatorem wystawy jest Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wołominie im. Heleny i Stefana Nasfeterów. Wyboru materiałów do wystawy oraz jej układ przygotowała Pani Grażyna Krzyżak-Krzyżanowska. W spotkaniu uczestniczyła również Pani Joanna Hołubicka Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wołominie im. Heleny i Stefana Nasfeterów. Na zdjęciach prezentujemy plansze wystawy. Słowa podziękowania wyraziła Pani Hanna Skrzypczak Naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury Starostwa Powiatowego w Wołominie.
Po wernisażu odbył się koncert poetycko-muzyczny "Źródło" o życiu i twórczości Cypriana Norwida. Utwory zostały zaprezentowane przez wybitnego aktora Pana Dariusza Jakubowskiego, którego recytacje uświetnił śpiew sopranistki Katarzyny Thomas oraz utwory fortepianowe wykonane przez pianistę Piotra Szafrańca. Dziękujemy pracownikom Pałac w Chrzęsnem za organizację wydarzenia. Wydarzenia odbyły się w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin Cypriana Norwida. 

Wernisaż "Słowem własnym o sobie" - koncert "Źródło" - 12.06.2021 - Pałac w Chrzęsnem



Wernisaż "Słowem własnym o Sobie" - kurator wystawy Grażyna Krzyżak-Krzyżanowska - Pałac w Chrzęsnem






11.06.2021r., W Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wołominie im. Heleny i Stefana Nasfeterów odbyły się warsztaty tworzenia plakatów ideowych inspirowanych twórczością Norwida z udziałem młodzieży z Technikum w Zespół Szkół Ekonomicznych w Wołominie, która przybyła do nas z Panią nauczycielką Elżbietą Lewkowicz,  która wcześniej przygotowała młodzież do pracy nad twórczością Norwida. Warsztaty odbywają się w ramach projektu "Ziemia Norwida wczoraj i dziś", który został dofinansowany z Funduszu Promocji Kultury Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.
Szkolenie prowadzą artystka Maja Wolna - laureatka międzynarodowych konkursów, m.in. nagrodzona Złotym Medalem kategorii plakatów ideowych na 22. Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie, uczestniczka wystaw grupowych indywidualnych w Polsce i za granicą oraz Konrad Gelert- pomysłodawca i organizator Warsztaty Plakatu. Patronat honorowy objął Konstanty Radziwiłł Wojewoda Mazowiecki i Adam Lubiak - Starosta Wołomiński. Patronat medialny Wieści Podwarszawskie i WWL24. 


07.06.2021r., odbyły się warsztaty z interpretacji poezji Cypriana Norwida w Zespole Szkół Ekonomicznych w Wołominie. Spotkanie poprowadził prof. Tomasz Korpysz z Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W warsztatach wzięła udział klasa II Technikum w ZSE w Wołominie, o specjalności handlowiec, reklama.   
Dziękujemy Pani Elżbiecie Lewkowicz za wcześniejsze przygotowanie młodzieży do pracy nad twórczością Norwida. Spotkanie odbyło się w ramach projektu "Ziemia Norwida wczoraj i dziś", który został dofinansowany z Funduszu Promocji Kultury Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Uczniowie będą kontynuować przygodę z Norwidem na warsztatach tworzenia plakatów ideowych inspirowanych twórczością Norwida, które odbędą się Powiatowej Bibliotece Publicznej w Wołominie im. Heleny i Stefana Nasfeterów 11.06.2021. 


25.05.2021
Otwarcie wystawy poświęconej życiu i twórczości Cypriana Norwida

Cyprian Norwid, wybitny twórca romantyczny, zagościł w naszej bibliotece! Wystawa podzielona jest na dwie części. Pierwszą z nich zatytułowaną „Rzeczpospolita Norwidowska” udostępniamy na zewnątrz budynku.
Opowiada o życiu Cypriana Norwida oraz o miejscowościach z naszych okolic, które zostały naznaczone jego obecnością. Przedstawiamy najważniejsze miejsca, do których poeta tęsknił przez całe życie i które wspominał w swojej twórczości, nie tylko literackiej.
Drugą część wystawy zatytułowaną „Słowem własnym o Sobie” można oglądać w budynku biblioteki. Prezentujemy wiersze, szkice i akwarele Cypriana Norwida, a tym samym oddamy głos samemu artyście, który w najpiękniejszy sposób opowie historię swojego życia.
Serdecznie zapraszamy!
25 maja odbyło się otwarcie wystawy poświęconej postaci naszego rodzimego artysty. Inauguracja rozpoczęła się wystąpieniem Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej pani Joanny Hołubickiej. Następnie uroczystym przecięciem wstęgi symbolicznie rozpoczęliśmy ekspozycję. Wspólnie wystawę otworzyli: Wicestarosta Wołomiński pan Piotr Borczyński, Naczelnik Wydziału Edukacji i Kultury pani Hanna Skrzypczak, Przewodniczący Komisji Dziedzictwa Narodowego, Kultury i Współpracy z Jednostkami Samorządu Terytorialnego pan Robert Roguski oraz Dyrektor Biblioteki pani Joanna Hołubicka.
W uroczystości brali także udział słuchacze Powiatowego Uniwersytetu Otwartego w Wołominie, którzy mieli możliwość wysłuchania wykładu pani Grażyny Krzyżak-Krzyżanowskiej, zajmującej się opracowaniem merytorycznym ekspozycji, również otwierającej wystawę. Opowiedziała o niełatwej w odbiorze twórczości Norwida, zadziwiającej jednak aktualnym charakterem i trafnymi spostrzeżeniami.
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z całą wystawą – nie tylko z częścią wyeksponowaną na zewnątrz biblioteki. Zapraszamy do „Oazy”, gdzie udostępniliśmy część naszego księgozbioru: książki zawierające poezję, prozę i dramaty Norwida, albumy z akwarelami oraz rysunkami, jak również pozycje biograficzne. Natomiast na drugim piętrze znajduje się ostatnia część ekspozycji zatytułowana „Słowem własnym o Sobie”, w której sam twórca snuje opowieść o swoim życiu.
Wystawa dostępna jest do soboty 29 maja – następnie zagości w pałacu w Dębinkach oraz w pałacu w Chrzęsnem, by później na stałe wrócić do naszej biblioteki.


18 maj 2021 
Uroczysty Koncert z okazji 200.rocznicy urodzin Cypriana Kamila Norwida.

Warszawska Orkiestra Symfoniczna SONATA

Wykonawcy
Kultura Słowa żywego i prelekcja o Cyprianie Kamilu Norwidzie - Jacek Łepecki                                                                    
Nokturn nr 20 -  Fryderyk Chopin    - Katarzyna Glensk / Ireneusz Izdebski                                                                          
Melody G dur op.18  Ignacy Jan  Paderewski - Katarzyna Glensk/ Ireneusz Izdebski                       
Romans A-dur op. 7   Ignacy Jan  Paderewski   - Katarzyna Glensk/ Mateusz  Izdebski                          
Nokturn Es-dur nr 2 Op. 9. -Fryderyk Chopin  - Katarzyna Glensk/ Mateusz  Izdebski                            
Pieśń F-dur     -  Ignacy Jan  Paderewski     -        Katarzyna Glensk/ Ireneusz Izdebski                          
Nokturn” op. 16 nr 4 -Ignacy Jan Paderewski   –  Katarzyna Glensk    

Pomysł, opracowanie literackie, scenariusz i wykonawstwo ma charakter autorski-producencki - Jacek Łepecki  
Realizacja Oświetlenia , Wizji, Dźwięku i Streaming -Piotr Rejmer
Koordynator  Projektu  Andrzej Zbyszyński


23.04.2021

Czwarte spotkanie tematyczne z cyklu "Moja droga do Norwida". Zapraszamy
do obejrzenia transmisji online na FB Gminnego Centrum Kultury w
Dąbrówce o godzinie 18:00.

Wójt Gminy Dąbrówka Radosław Korzeniewski, przewodnicząca Rady Gminy Agnieszka Gryglas oraz dyrektor Gminnego Centrum Kultury Anna Maniecka zapraszają na czwarte spotkanie tematyczne z cyklu "Moja droga do Norwida". O ciągłej aktualności dramatów Norwida rozmawiać będą Anna Kękuś oraz Grzegorz Mrówczyński.
Zapraszamy do obejrzenia transmisji online na FB Gminnego Centrum Kultury w Dąbrówce o godzinie 18:00.
Link https://fb.me/e/8PqFzqI5l

Prelegenci:
Anna Kękuś – reżyser z dyplomem magistra warszawskiej Akademii Teatralnej, doktor sztuki teatralnej w dziedzinie reżyserii (tytuł rozprawy doktorskiej: „Opis realizacji scenicznej – Dzieje grzechu Stefana Żeromskiego – we własnej adaptacji, inscenizacji i reżyserii“), dyplomowany menedżer kultury (studia podyplomowe – Szkoła Główna Handlowa). Aktorka, autorka sztuk, adaptacji, scenariuszy, scenografii, kostiumów. Laureatka nagród teatralnych, stypendiów. Dwukrotnie – jurorka Ogólnopolskiego Konkursu na inscenizację dawnych dzieł literatury europejskiej. Autorka publikacji, m. in. – rozmowy z twórcami polskiego teatru i filmu, cykle - Z okien ratusza oraz Galeria scenografów. Trener w dziedzinie rozwoju osobistego.
Autorka: scenariuszy teatralnych – Sufit i podłoga, Uderz w stół..., Roxi Bar, Królowie życia, Ja, ty, on, ona...; adaptacji teatralnych - Dzieje grzechu, Pociąg, My Fair Lady, Krasomówca, Tulipanów gorzki zapach; scenariuszy imprez kulturalnych - Na skrzyżowaniu kultur; opracowań twórczych - Drugi pokój.

Grzegorz Mrówczyński - Reżyser, aktor, pedagog. Laureat, licznych nagród za reżyserię m.in. za "Białe małżeństwo" Tadeusza Różewicza na Międzynarodowym Festiwalu "Ludzie" w Orle, Rosja 2013. Wieloletni dyrektor teatrów w Bydgoszczy, Poznaniu (Teatr Polski) i Jeleniej Górze. Związany także z Teatrem Rampa w Warszawie, w którym wyreżyserował wspaniale przyjęte spektakle Sceny Kameralnej "Sonatę Kreutzerowską wg.Lwa Tołstoja i renesansową farsę wg Pietro Aretino "Jak Nanna swą córeczkę Pippę na kurtyzanę kształciła".Jako twórca Sceny Mrowisko w podziemiach Teatru Rampa w latach 2011 - 2014 wyreżyserował "Kleopatrę i Cezara" Cypriana Kamila Norwida, "Krzyk słonia" Farida Nagima, "Pod Akacjami" Jarosława Iwaszkiewicza.

Spotkania w ramach cyklu "Moja droga do Norwida" organizowane są we współpracy z Fundacją Museion Norwid http://fundacjamuseionnorwid.pl/.
Źródło: Powiat Wołomiński
 
 

26.03.2021 
Trzecie spotkanie tematyczne online z cyklu „Moja droga do Norwida”.

Starosta Wołomiński Adam Lubiak oraz Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie Joanna Hołubicka zapraszają na trzecie spotkanie tematyczne z cyklu „Moja droga do Norwida”. Rozmowę z Elizą Kiepurą poprowadzi Karol Samsel.

Spotkanie online odbyło się w dniu 26.03.2021 o g.17.00.

Transmisja online na FB biblioteki:
https://www.facebook.com/PowiatowaBibliotekaPublicznaWolomin
oraz na FB Powiatu Wołomińskiego:
https://www.facebook.com/Powiat.Wolominski.

Tematem dialogu "Norwid na barykadzie" stanie się zderzenie dwóch postaw i procesów twórczych: Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz Cypriana Norwida, którego poezja staje się dla autora "Białej magii" stałym punktem odniesienia co najmniej od roku 1942. Obydwu artystów we własnych literackich reprezentacjach wojny i katastrofy łączą idea bezkrwawej ofiary pokoleń, a także patos, wzniosłość, a zarazem trudna etyczność posługi poety - tyrteja (Norwid) i poety - żołnierza (Baczyński).
Prelegenci:
Karol Samsel – doktor habilitowany nauk humanistycznych, historyk literatury, filozof i poeta. Adiunkt w Instytucie Literatury Polskiej Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Współredagował tomy prac poświęconych Norwidowi: Hieroglifem zapisane. Cyprian Norwid (Warszawa 2012). Kilkuletni prezes Warszawskiego Koła Norwidologicznego, a także Koła Literatury i Kultury Modernizmu. Redaktor działu esejów i szkiców kwartalnika literacko-kulturalnego „eleWator”. Publikował swoje teksty w „Pracach Filologicznych”, „Studiach Norwidianach” oraz w „Yearbook of Conrad Studies (Poland)”.
Eliza Kiepura - doktor nauk humanistycznych, literaturoznawca, autorka książki "W czasie, poza czasem. Poezja Krzysztofa Kamila Baczyńskiego a koncepcje sztuki wyrastające z nauk przyrodniczych"; specjalista psychologii klinicznej, adiunkt w Zakładzie Wczesnej Interwencji Psychologicznej Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
Spotkania w ramach cyklu "Moja droga do Norwida" organizowane są we współpracy z Fundacją Museion Norwid (http://fundacjamuseionnorwid.pl/).
Partnerem medialnym wydarzenia jest portal www.wwl24.pl.



26.02.2021

Drugie spotkanie tematyczne z cyklu "Moja droga do Norwida" zaprasza Starosta Wołomiński Adam Lubiak.
Tomasz Jastrun i Karol Samsel, w rozmowie: " Mrok i światło Norwida".


Emisja online 26 lutego 2021r. godz. 19.00
 



Inauguracja 200. rocznicy urodzin Cypriana Norwida w Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej 31.01.2021r. 

W Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej 31.01.2021 roku, na warszawskim Kamionku odbyła się samorządowo-diecezjalna inauguracja Roku Cypriana Norwida.

Mszę Świętą celebrował J.E. ks. Biskup Diecezji Warszawsko-Praskiej Bp Romuald Kamiński.Bezpośrednio po Mszy Świętej odbył się przepiękny koncert poetycko-muzyczny, w trakcie którego wystąpił Chór Konkatedralny oraz zaprezentowane zostały utwory Cypriana Norwida, które recytował aktor Wojciech Stolorz, mieszkaniec naszego Powiatu.
W ten sposób wspólnie z przedstawicielami 8 samorządów:
Powiat Wołomiński - Ziemia Norwida i "Cudu nad Wisłą"
Powiat Wyszkowski
Powiat Węgrowski
Gmina Wyszków
Gmina Łochów
Gmina Strachówka
Gmina Zabrodzie
Urząd Gminy Dąbrówka
oraz Fundacja Museion Norwid
zainaugurowaliśmy obchody 200. rocznicy urodzin Cypriana Norwida, do organizacji których zobowiązaliśmy się w ubiegłym roku podpisując wspólny list intencyjny.

Mszy Świętej przewodniczył J.E. ks. Biskup Romuald Kamiński. Mszę
Świętą sprawowali także kapłani z naszego powiatu ks. Dziekan Witold
Gajda i ks. Prałat Zygmunt Podstawka.
Dziękujemy za obecność Posłowi
na Sejm RP Dariuszowi Olszewskiemu, radnym Sejmiku Woj. Mazowieckiego
Joannie Bali oraz Konradowi Rytlowi, Adamowi Pietrzakowi -
Przewodniczącemu Rady Powiatu Wołomińskiego, wiceprzewodniczącemu Rady
Powiatu Wołomińskiego Cezaremu Wnukowi, członkowi zarządu Pawłowi
Dąbrowskiemu, przewodniczącemu Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Robertowi Roguskiemu oraz dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w
Wołominie Joannie Hałubickiej, Staroście Wyszkowskiemu Jerzemu
Żukowskiemu, członkowi zarządu Powiatu Wyszkowskiego Teresie
Czajkowskiej, radnym Powiatu Wyszkowskiego Agnieszce Ołdak, Ewie
Bartosiewicz oraz Iwonie Wyszyńskiej, Wicestaroście Węgrowskiemu Markowi
Renikowi, Przewodniczącemu Rady Miejskiej w Radzyminie Piotrowi
Rembelskiemu, Wójtowi Gminy Zabrodzie Krzysztofowi Jezierskiemu i radnym
Monice Podolak i Bogusławie Wielgolaskiej, Wójtowi Strachówki Piotrowi
Orzechowskiemu i przewodniczącej Rady Gminy Annie Ołdak wraz z radnym
Sebastianem Radzio i dyrektor szkoły podstawowej Grażynie Kapaon,
Wójtowi Gminy Dąbrówka Radosławowi Korzeniewskiemu, przewodniczącej Rady
Gminy Agnieszce Gryglas i radnej Helenie Kuśkowskiej oraz dyrektor
Gminnego Centrum Kultury w Dąbrówce Annie Manieckiej, Burmistrzowi
Łochowa Robertowi Gołaszewskiemu, dyrektorowi Miejskiego i Gminnego
Ośrodka Kultury w Łochowie Arturowi Lisowi.
Serdecznie dziękujemy Ceremoniarzowi Biskupiemu ks. Tomaszowi Kalinowskiemu za ogromną życzliwość przy organizacji Mszy Świętej.
Dziękujemy
wszystkim pracownikom Starostwa odpowiedzialnym za przygotowanie
wydarzenia na czele z p. Naczelnik Hanną Skrzypczak oraz wszystkim
uczestnikom uroczystości.
Źródło: Powiat Wołomiński

Zapraszamy do obejrzenia transmisji z tego wydarzenia



 

Inauguracja 200. rocznicy urodzin Cypriana Norwida w Pałacu w Chrzęsnem 29.01.2021 roku

Uczestnikami uroczystości byli przedstawiciele samorządów, które podpisały pod koniec ubiegłego roku list intencyjny sprawie organizacji wspólnych obchodów Roku Norwidowskiego:
Adam Pietrzak - Przewodniczący Rady Powiatu Wołomińskiego
Piotr Borczyński - Wicestarosta Wołomiński
Przewodniczący Komisji Edukacji i Sportu i Turystyki Rady Powiatu Wołomińskiego Robert Szydlik;
Wicestarosta Powiat Węgrowski Marek Renik
Przewodniczący Rady Powiat Wyszkowski Waldemar Sobczak
Wicestarosta Wyszkowski Leszek Marszał;
Przewodnicząca Rady Gminy Dąbrówka Agnieszka Gryglas
Wójt Urząd Gminy Dąbrówka Radosław Korzeniewski
Przewodnicząca Rady Gmina Strachówka Anna Ołdak
Wójt Gminy Strachówka Piotr Orzechowski
Przewodnicząca Rady Gmina Zabrodzie Sylwia Marciszewska
Wójt Gminy Zabrodzie Krzysztof Jezierski
Burmistrz Gmina Łochów Robert Gołaszewski
oraz przedstawiciele Fundacja Museion Norwid Prezes Jacenty Matysiak oraz Państwo Edyta i Piotr Chlebowscy.
Gościem honorowym inauguracji była Pani Senator RP Maria Koc.
W trakcie uroczystości odbył się wyjątkowy spektakl muzyczno-poetycki w wykonaniu Marii Gabryś-Heyke (fortepian) oraz Wojciecha Stolorza (recytacja).

Finałowym punktem wydarzenia było pierwsze z cyklu spotkań tematycznych pt.: „Moja droga do Norwida”, z wybitnymi badaczami norwidologami:
profesorem Piotrem Chlebowskim oraz profesorem Tomasz Korpyszem.


Dziękujemy wszystkim uczestnikom spotkania oraz pracownikom Powiat Wołomiński - Ziemia Norwida i "Cudu nad Wisłą" odpowiedzialnym za przygotowanie wydarzenia.
Źródło: Powiat Wołomiński

Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia: