Jesteś tutaj:

Kardynał Stefan Wyszyński - Prymas Tysiąclecia

4587

Wystawa poświęcona Prymasowi Tysiąclecia


W związku z trwającym Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Heleny i Stefana Nasfeterów w Wołominie zaprasza do obejrzenia wystawy poświęconej Prymasowi Tysiąclecia. Plansze prezentujemy dzięki uprzejmości Instytutu Pamięci Narodowej. Jednocześnie zachęcamy do bliższego poznawania dzieł Księdza Prymasa oraz informacji dostępnych na stronie Instytutu Prymasa Wyszyńskiego www.wyszynskiprymas.pl.




Spektakl on-line poświęcony osobie i życiu Sługi Bożego Stefana Kardynała Wyszyńskiego "Prymas Tysiąclecia - Kardynał Stefan Wyszyński”


W dniu 30 maja 2020 roku z Pałacu w Chrzęsnem  transmitowany był spektakl z udziałem Aurelii Sobczak i Stanisława Górki. Transmisja online odbyła się pod adresem www.palacwchrzesnem.pl. Na wydarzenie zaprosił Starosta Wołomiński Adam Lubiak.


 
Scenariusz powstał na podstawie książek kardynała: „Miłość na co dzień”, „Kromka chleba”, „Czas to miłość”, „Jasnogórskie wspomnienia”, „Zapiski więzienne”. Przedstawia myśli, refleksje i wyznania wyjątkowego Polaka, który był nie tylko wybitnym przywódcą duchowym ale i autorytetem moralnym, mężem stanu.
 


Słowa Kardynała Wyszyńskiego dla wielu z nas mogą stać się drogowskazem w naszej życiowej wędrówce w tych trudnych i niepewnych czasach. W programie znajdą się również fragmenty dotyczące życia Kardynała - jego dzieciństwa, powołania, przyjaźni z Janem Pawłem II, aktu oddania Narodu Polskiego Matce Bożej. Całości dopełnią wzruszające pieśni między innymi: „Hymn o miłości” św. Pawła, „Egzorcyzm do św. Michała”, „Anioł Pański”, „Akeda – Ofiarowanie”, ”Modlitwa” Okudżawy „Nie płacz dzieciąteczko”, „Pieśń Konfederatów Barskich”.

To wyjątkowe wydarzenie niesie za sobą nie tylko przekaz artystyczny, ale również patriotyczno-religijny.


Organizatorzy Powiat wołomiński oraz Pałac w Chrzęsnem.
Patronat honorowy JE Ks. Bp Romuald Kamiński Biskup Diecezjalny Warszawsko-Praski oraz Insytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego.
Patronat medialny wwl24 oraz Tygodnik Idziemy.


Zapraszamy do obejrzenia spektaklu




Multimedialny przewodnik po życiu i dziele Prymasa Tysiąclecia

28 maja 2021 r., obchodziliśmy 40. rocznicę śmierci Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Wielki patriota, mąż stanu i przez blisko 34 lata przywódca Kościoła Katolickiego w Polsce, o niepodważalnych zasługach dla naszego kraju decyzją Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej patronuje nam w bieżącym roku. Dla przypomnienia i upamiętnienia Prymasa Tysiąclecia Portal Polskiego Radia we współpracy z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego przygotował serwis https://wyszynski.polskieradio.pl Zachęcamy do zapoznania się z historią życia Prymasa

 Link do serwisu https://wyszynski.polskieradio.pl


fot. Stanisław Porębski, Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Życiorys Prymasa może być przewodnikiem po historii Polski prawie całego XX wieku. W przewodniku przedstawione zostały najważniejsze wydarzenia z życia Prymasa Tysiąclecia i wpływ autorytetu Wyszyńskiego zarówno na rzesze wiernych, jak i odpieranie ataków komunistycznych władz.

Dzięki archiwalnym dźwiękom można poznać osobistą stronę tej pomnikowej postaci – człowieka obdarzonego poczuciem humoru, filozofa miłującego przyrodę, pacjenta walczącego z cierpieniem spowodowanym nieuleczalną chorobą. Autorzy przewodnika sięgnęli do bogatych zbiorów dźwiękowych Archiwum Polskiego Radia, Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa i nagrań Instytutu Prymasowskiego. Wśród prezentowanych materiałów są m.in. fragmenty homilii prymasa, wspomnienia rodziny i przyjaciół. Warto podkreślić, że znajdują się tu również nagrania publikowane po raz pierwszy od ponad 60 lat.

Serwis ozdabiają bogate zbiory fotograficzne Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie. O tym, co prymas pozostawił dla nas żyjących w XXI wieku opowiadają historycy Kościoła i biografowie prymasa.

Ponadto pokazane zostały najważniejsze miejsca związane z prymasem Stefanem Wyszyńskim – w serwisie wyszynski.polskieradio.pl umieszczone są reportaże filmowe m.in. z Włocławka, Kozłówki, Żułowa czy Komańczy.